Saçın Yapısı

sacin-yapisiSaçlarımız, keratin adı verilen kopmaya ve aşınmaya dayanıklı bir proteinden oluşmaktadır. Tırnaklarımızı da oluşturan keratin, aminoasit olarak adlandırılan daha küçük yapıtaşlarının sıra sıra dizilmesi ile oluşur. Keratin sayesinde saç teli ince olmasına rağmen dayanıklı bir yapıya sahiptir.

Saç folikülü 3 vertikal segmentten oluşmaktadır:

1 – Üst Bölüm (Upper portion – Infundibulum): Saçın çıkış deliğinden, yağ bezinin (sebaceous gland) foliküle bağlandığı noktaya kadar olan kısım.

2 – Orta Bölüm (Middle portion – Isthmus): Yağ bezinin girişi ile kıl kasının (arrector pili muscle) yapıştığı bölgeye kadar olan kısım. Arrector pili kasının yapıştığı bölgeye BULGE Bölgesi (Bulge Region) denir. Bu bölge Kök Hücre çalışmalarında büyük önem taşımaktadır.

3 – Alt Bölüm (Lower portion – Inferior): Arrector pili kasının yapıştığı bölegeden folikülün tabanına kadar olan bölgedir. Folikül tabanında saç soğanı (hair bulb)bulunur. Saç soğanı, saç matriksi ve dermal papilla hücrelerinden oluşur.

Erişkin bir insanın saçla kaplı deri yüzeyi yaklaşık 1000 cm² civarıdır ve her cm²’ye ortalama 100 saç teli düşmektedir. Normal bir erişkinin saçlı derisinde ortalama 100 bin saç teli bulunmaktadır. Bu rakam beyaz ırk içindir ve sarı ırkta bu sayı 140 bin, esmer ırkta ise110 bin civarındadır. Aslında tüm vücudumuz (el ayak tabanları ve dudaklar hariç) kıllarla kaplıdır fakat çoğunluğu melanin içermediğinden çıplak gözle görülemeyecek denli renksiz ve küçüktürler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir