Saçın Uzama Evreleri

Saç hayatı boyunca 3 evreden geçer.

Anajen Evre: Saçın büyüme evresidir.

Katajen Evre: Ara evreye denir.

Telojen Evre: Saçın dinlenip döküldüğü evredir.

Bir insan hayatı boyunca 20 kez bu döngüyü yaşar. İnsan yaşam döngüsünün %80 ve %90 arası anajen evrededir. Kalan %10′luk zaman ise katajen ve telojen evredir. Yaşam döngü süreleri kişinin genetik kodlamasına göre değişebilir. İnsan yaşı ilerledikçe saç kökü saç üretimini azaltır ve dinlenme evresinde yani katajen evrede daha uzun süre kalır.

Aşağıda kısaca insan saç gelişimi evrelerini inceleyelim.

sacinbuyumeevreleri

 

Anajen Evre

Saçların %80 ve %90′lık bölümü bu evrededir. Her bir saç teli ortalama 1000 gün (2 ila 6 yıl arası) bu evrede kalır. Saç kökünden çıkan saç bu evrede sürekli büyüme gösterir. Her bir saç teli ortalama 1 ila 1.5 cm arasında büyür. Narlı şampuan gibi ürünler bu süreyi bazen iki katına çıkarabilmektedir. Aynı zamanda saça renk veren pigmentlerin üretildiği evre de anajen dönemdir. Saç tellerinin gereksinim duyduğu tüm besinler anajen dönemde saça ulaşır. Kan damarları yoluyla besinler saç kökünden saçı besler. Bu devrede beslenen saç aynı zamanda kalınlaşır.

Katajen Evre

Kafamızdaki saçların %2-3′ü katajen dönemdedir. Ortalama 10 gün süren bir kısa faz dönemidir. Saç kökü en dip bölgelerden başlayarak kendi içerisine çökmektedir. Saç telleri kanla beslenmeye son verir. Saçtaki pigment üretimi durur. Saç folikülü yavaşça küçülür.

Telojen Evre

İnsan kafasındaki tüm saçlı derinin %10-15′i bu fazdadır. Bu evre ortalama 100 gün (3 ay kadar) sürmektedir. Saçın dinlenip döküldüğü evredir. Bu dönemde saç uzamaz. Saç teli tamamen döküldüğü zaman, aynı kökten başka bir saç teli çıkmaya başlar. Böylelikle sürekli bir döngü başlar. Bu dökülme dönemi yeni saç telleri çıkması için çok önemlidir. Bu yüzden her insanda günlük 50 ila 100 arası saç teli dökülmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir