Saç Nedir? Saçın Yapısı Nelerden Oluşur?

sacinyapisi

Saçın yapısında neler vardır?

İnsan saçı keratin denilen bir proteinden oluşmaktadır. Aynı zamanda tırnakta da bulunan keratin, kopmaya, aşınmaya ve zorlanmalara dayanıklı bir proteindir. Keratin saçların ve tırnakların temel maddesidir. Suda çözünmez. Hayvanların kılları, tüyleri ve boynuzları keratinden oluşmaktadır. İnsan vücudundaki diğer proteinler gibi keratin de aminoasit dediğimiz daha küçük proteinlerin birleşiminden oluşmaktadır. Keratin sitoplazma içinde oluşur ve birbirine bağlı aminoasitler birbirlerine peptid adı verilen bağlarla uzun zincirler oluşturarak bağlanırlar.

Bir saç teli aşağıdaki elementlerden oluşur;

  • %5 Kükürt,
  • %7 Hidrojen,
  • %15 Azot,
  • %28 Oksijen
  • %45 Karbon.

“Gençlerin saçı ihtiyarlara, erkeklerin saçı ise kadınlara oranla daha çok dökülür.”

Saç kaç bölümden oluşur?

Saç iki bölümden oluşur.

Saç Kökü: Saç telinin çıktığı yere saç kökü denilir. Saç kökü, saç derisinin yağ tabakasında bulunur. Saç kökünün yağ tabakasında bulunan en uç bölümüne saç soğanı denilir. Saçın saç derisinden beslenen bölümünü burasıdır.Saç soğanında ayrıca saça rengini veren melanin pigmentini oluşturan melanosit hücreleri de bulunur. Androjenlerin (erkeklik hormonlarının) reseptörleri de bu bölümdeki hücreler üzerindedir.Saç soğanının en alt kısmında “dermal papilla” denen damar yumağı bulunur. Bu yapı saçların büyümesi ve beslenmesi için çok önemlidir. Her bir saç kökü iç ve dış olmak üzere iki kılıf tarafından çevrelenmiştir.Saç kökünün çevresinde ayrıca saçı kayganlaştıran sebum salgılayan sebase bezleri de bulunur.

Saç gövdesi:Başımızda bulunan Saçlı derinin içine yerleşik vaziyette olan Saç Köklerinin deriden dışarı çıkmış kısmıdır. Saç gövdesi 3 tabakadan oluşur. 1. Medulla(Medula); iç tabaka, 2. Korteks(Cortex): Saçın orta tabakasıdır. 3. Kütikül(Cuticle): Saç gövdesininen dış tabakasıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir