Saç Dökülmesi

Normal bir insanın günlük dökülen saç teli adeti 100 civarındadır. Bu tür dökülme her insanda görülebilir. Daha önceki yazılarımızda da anlattığımız gibi insan saçının büyümesinin evreleri bulunmaktadır. Telojen dönem adını verdiğimiz dönemde insan saçı dinlenme ve yeniden büyüme evresine girer. Bu tarz dökülme için endişelenmeye gerek yok.

Eğer günlük saç dökülmeniz 100 üzerindeyse tehlike çanları çalıyor demektir. Bu durumda saç dökülmesi problemi yaşıyorsunuz demektir. Aşağıda saç dökülmesinin nedenlerini maddeler halinde bulabilirsiniz.

Genetik Nedenler: Evet tam da düşündüğünüz gibi, saç dökülmesinin başlıca nedeni genetik saç dökülmesidir. Saç dökülmesi yaşayan insanlar arasında ezici çoğunluk genetik saç dökülmesi yaşamaktadır. Kel erkeklerin %98′i genetik saç dökülmesine maruz kalmıştır. Kadınlarda ise genetik saç dökülmesi %50 civarındadır.

Hastalıklar: Hormonal etkiler, birtakım tiroid hastalıklar ve anemi gibi rahatsızlıklar saç dökülmesine neden olmaktadır. Otoimmün gibi hastalıklarda lokal dökülmelere neden olabilir.

Mekanik Nedenler: Bunlar genellikle sık örgü, çevresel faktörler ve türban gibi nedenlerden dolayı ortaya çıkan dökülmelerdir.

Stres: Bazı durumlarda stres, saç kaybına neden olmaktadır. Genetik olarak saç dökülmesine yatkın kişilerde stres saç dökülmesini tetikleyen bir faktördür.

İlaçlar: Birçok ilaç saç dökülmesinde etkileyici bir faktör olabilir. Özellikle kemoterapi sırasında kanser hastalarına uygulanan ilaçlar, steroidler, doğum kontrol hapları, antidepresanlar ve sakinleştiriciler saç dökülmesine neden olabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir